Przedwojenna ulica Króla Jana III znajduje się w dolnym Orłowie i pochodzi od imienia króla Polski Jana III Sobieskiego. Obrońca Wiary jak nazywali go chrześcijanie, urodził się w 1629 roku. Był mężem stanu, politykiem oraz mężem Marii Kazimiery d'Arquien, zwanej Marysieńką.
Przed koronowaniem był marszałkiem wielkim koronnym, hetmanem polnym i hetmanem wielkim koronnym. Pamiętne zwycięstwo nad Turkami odniósł w 1673 w bitwie pod Chocimiem, które wraz z innymi utorowały mu drogę do tronu. Koronacja na króla Polski odbyła się w 1676 roku.
Sobieski był mecenasem sztuki lubował się w malarstwie i rzemiośle artystycznym. W literaturze zasłynął jako autor listów do Marysieńki uznanych za arcydzieło staropolskiej prozy epistolarnej. Listy powstawały w czasie rozstań z ukochaną.
14 maja 1665 roku (tydzień po śmierci męża Marysieńki) wzięli tajny ślub, a 5 lipca 1665 roku oficjalny. Oficjalny ślub był wielkim wydarzeniem w ówczesnej Europie, choć dla wielu osób stanowił skandal, bowiem odbył się w czasie trwania żałoby po Zamoyskim.
W 1685 roku Jan III Sobieski wszedł w posiadanie majątku Kolibki. Po jego śmierci 1696 roku ziemie dziedziczyli żona Maria Kazimiera i syn Aleksander Benedykt. . W 1720 Jakub Ludwik Sobieski sprzedał majątek wojewodzie liwońskiemu i staroście puckiemu Piotrowi Jerzemu Przebendowskiemu. W okresie trwania zaboru pruskiego majątek stał się własnością pruską. Ostatnim właścicielem dworu i majątku ziemskiego został po I wojnie światowej Witold Kukowski.
W Orłowie oprócz ulicy Króla Jana III znajdziemy również Promenadę Królowej Marysieńki a w parku znajduje się m.in. "Dąb Marysieńki" i "Grota Marysieńki".
Obecnie jest to niezadbana ulica, wyłożona płytami jumbo, nie posiadająca progów zwalniających a chodnik znajduje się tylko po jednej stronie ulicy.
Na ul. Króla Jana III zarejestrowanych jest kilkanaście firm i wynajmowane są pokoje oraz apartamenty turystom. Dawniej znajdował się również na niej Pensjonat i restauracja Kaper.
____
P.K.
11.02.2014
___________________________________________________
"Encyklopedia Gdyni" - praca zbiorowa - Verbi Causa 2006
"Jan III Sobieski" - Zbigniew Wójcik - Warszawa 1991
"Poczet królowych i żon władców polskich" - Marek Urbański