Tu jesteś: Strona startowa » Orłowo » Jak pisali o Orłowie w 1937 roku

Niżej przywołany tekst, jest artykułem pt. „W ORŁOWIE”, wydrukowanym w tygodniku „Wiadomości Literackie” Nr 27(713), Warszawa 27.06.1937.


„Jako pierwsza polska stacja nadmorska (od strony Gdańska) wita przybysza „Orłowo”, otwierając przed nim  szeroki widok na morze, planowo rozbudowane uzdrowisko i piękne pensjonaty.

Od północy osłonięte przez Kamienną Górą, tonie Orłowo w aromacie iglastych drzew i obok zwykłych morskich rozkoszy daje letnikowi jeszcze jedną nieocenioną korzyść – zdrowy oddech lasów.

Czysta, wysypana pisakiem plaża orłowska słynie na całem wybrzeżu. Intensywna rozbudowa uzdrowiska w ostatnich latach doprowadziła do założenia kanalizacji i wodociągów we wszystkich pensjonatach i willach. Orłowo posiada również elektryczność, pocztę, telegraf i piękny bulwar spacerowy ozdobiony kwietnikami.

Najważniejszą jednak atrakcją Orłowa są jedyne na wybrzeżu polskiem łazienki z ciepłemi kąpielami morskiemi w wannach.

Łazienki mają taras do leżakowania i własną plażę. Sezon w Orłowie trwa od d. 1 czerwca do końca września, czyli dłużej niż w innych naszych miejscowościach nadbałtyckich.

Należy to podkreślić najdobitniej, gdyż według przyjętych zwyczajów letnicy raczej unikają września nad morzem, obawiając się zimna i wiatrów, i tracą przez to może najpiękniejszy okres pogody, ciepłej, słonecznej i zapewniającej jak najświetniejsze kąpiele.

Wbrew utartym poglądom, wrzesień jest piękny, a woda morska cieplejsza niż w lipcu.

Spodziewać się należy, że niedługo ulegnie rewizji opinia jakoby nad morzem należało spędzać tylko lipiec i sierpień, a hasło „wrzesień w Orłowie” stanie się tak popularne jak słuszne.

Na razie Orłowo zaprasza gości na pełny sezon lipcowy i sierpniowy.

Spośród pensjonatów godne polecenia są przede wszystkiem: „Dzinka” p. Krauze, „Halina”, p. Jarowskiej, „Bałtyk” p. Sobolewskiej, „Kama” p. Guranwili, „Maria” dr Kantak, „Koral” p. Zemran, „Patria” p. Lewingerowej, „Pawilon” p. Konarzewskiej, „Dom Kuracyjny” p. Piosik, „Nina” p. Miłowskiego, „Lalka” inż. Marchińskiej i in.”
*

Łza się w oku kręci – gdzie jest to Orłowo z 1937 roku? Gdzie są te pensjonaty i atmosfera nadmorskiego kurortu?

Pozostawiam Szanownym Czytelnikom ocenę obecnego stanu Orłowa i Jego przygotowania do sezonów letnich. W mojej ocenie, w br. jednie miesiąc wrzesień się sprawdził, zapewniając możliwość kąpieli w miarę ciepłej wodzie Bałtyku i odbywanie spacerów wzdłuż plaży w kierunku Sopotu, ale – niestety – po zdewastowanej alei Witolda Kukowskiego.

Czy, dyskutując nad nowym projektem miejscowego planu zagospodarowania nadmorskiej części Orłowa, nie warto byłoby dokonać gruntownej zmiany, proponowanych założeń tego planu, z myślą o nadaniu - przywróceniu Naszej Dzielnicy charakteru zabudowy i zagospodarowania przestrzennego tego terenu, cechujące miejscowości kuracyjne? Zachęcam i namawiam wszystkich mieszkańców Orłowa do aktywnych, wspólnych działań na rzecz przywrócenia Naszej Dzielnicy, należnego Jej statusu!

5 października br. o godz. 17:00 w InfoBox (Gdynia), odbędzie się publiczna dyskusja nad proponowanymi rozwiązaniami, przyjętymi  w projekcie zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części nadmorskiej dzielnicy Orłowo w Gdyni.Henryk Wiszniowski
Radny Dzielnicy Orłowo_________

Henryk Wiszniowski


29.09.2015


* „W ORŁOWIE” - Wiadomości Literackie Nr 27(713) Warszawa 27.06.1937


Foto: Pocztówka nr. 714 Fot. W.A.F., Polskie Tow. Turystyczo-Krajoznawcze, Zakł. Wklęsłodr. RSW "Prasa"Galerie tematyczne


O nas


Są dwa powody dla których został stworzony portal GdyniaOrłowo.pl:

1. Promocja atrakcji turystycznych Gdyni Orłowa.

2. Potrzeba zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o dzielnic.

W serwisie znajdą Państwo: informacje o tym co się dzieje w Gdyni Orłowo oraz atrakcje turystyczne, noclegi i restauracje.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,