Orłowo wielokrotnie zmieniało swoje granice, ponieważ rozwój budownictwa na jego terenie, na przykład jednorodnego pod względem architektonicznym lub funkcjonalnym, wymuszał stopniowe rozszerzanie dzielnicy.
Obecnie obszar dzielnicy wyznaczają granice przebiegające:
1) od strony północnej – wzdłuż rzeki Kaczej do ul.Powstania Styczniowego, następnie po wschodniej stronie ul. Powstania Styczniowego, dalej wzdłuż północnej i wschodniej granicy działek położonych po północnej stronie ul.Szturmanów, po północnej stronie ul. Armatorów, po czym wzdłuż granic rezerwatu Kępa Redłowska do linii brzegowej Zatoki Gdańskiej;
2) od strony wschodniej – wzdłuż linii brzegowej Zatoki Gdańskiej;
3) od strony południowej – i zachodniej – wzdłuż granicy administracyjnej miasta Gdyni (z miastem Sopot), następnie wzdłuż rzeki Swelini, ul. Bernadowskiej i duktami leśnymi w kierunku północnym do ul. Adwokackiej, po wschodniej stronie ul. Adwokackiej przecinając
tereny zielone do ul. Wielkopolskiej, dalej do ul. Małopolskiej i po zachodniej stronie ul. Żmudzkiej do rzeki Kaczej.
(Opis wg uchwały RADY MIASTA GDYNI z dnia 27 sierpnia 2014 r. Mocą tej uchwały dzielnica powiększyła się o 58 ha i obecnie zajmuje 502 ha).
Opis granic Orłowa przysparza kłopotów niektórym użytkownikom wyszukiwarek na portalach nieruchomości polegających na tym, że poszukiwane nieruchomości raz wpisywane są w dzielnicy Mały Kack czy Redłowo a niekiedy w Orłowie. Winowajcą jest ekspansywne Orłowo a raczej jego mieszkańcy lub deweloperzy, którzy kupując działki na terenach granicznych chcą koniecznie administracyjnie przynależeć do Orłowa z uwagi na prestiż tego miejsca.W związku z tym wywierają skuteczny jak się okazuje nacisk na radnych, decydujących o granicach dzielnicy.
_____
E.J.
Foto: http://www.gdynia.pl/g2/2014_09/88659_fileot.pdf
24.08.2015