Czwartek, 18 sierpnia 2022 imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław
Tu jesteś: Strona startowa » Orłowo

Orłowo

Orłowska Kładka niezgody

Współfinansowany przez Unię Europejską projekt modernizacji linii kolejowej E 65/C-E 65 Warszawa – Gdynia, przewiduje m.in. remont peronu Gdynia Orłowo oraz istniejącej tam kładki, będącej przedłużeniem ciągu pieszego ulic Orłowskiej i Oficerów.


Obiekt zlokalizowany jest nad sześcioma torami linii 202 (PLK) oraz dwoma torami linii nr 250 (SKM). Umożliwia on nie tylko dojście na oba perony. Kładka łączy ze sobą tzw. Orłowo Górne i Orłowo Dolne.


Zrujnowany przez lata eksploatacji obiekt straszy nie tylko wyglądem, lecz jest również niefunkcjonalny. Obecnie pokonanie kładki stanowi nie lada wyzwanie dla osób niepełnosprawnych, oraz dla osób z np. wózkami dziecięcymi. A do tego, jak donoszą mieszkańcy, jest wręcz niebezpieczny.


- Próbował pan przejść tędy zimą?! - denerwuje się pan Andrzej mieszkaniec Gdyni Orłowa, pytany o to co sądzi o kładce. – Czasami jest tu tak ślisko, że można sobie zęby powybijać! To ruina, a na dodatek stwarzająca zagrożenie!


To wszystko ma się zmienić po remoncie, którego początek planowany jest jeszcze na ten rok.


Czy jednak na lepsze?


Stara kładka ma zostać, zgodnie z projektem, zdemontowana, a na jej miejsce ma pojawić się nowa. Jednak ten pomysł już od samego początku wzbudza wielkie kontrowersje.


Większość mieszkańców jest zdecydowanie przeciwna budowie kolejnej kładki, chcąc by w jej miejsce powstał tunel. Miałby on nie tylko usprawnić komunikację, ale, co stanowi poważną zaletę, nie wymagałby montowania w nim wind przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przykładem takiego rozwiązania jest tunel na przystanku Sopot Kamienny Potok.


Jednak przedstawicieli PKP Linie Kolejowe SA, która jest stroną zamawiającą w tym projekcie, te argumenty nie przekonują. Powołując się oni na zbyt duże koszty, które pociągnie za sobą zmiana projektu.


Czy to jednak prawda?


Projekt inwestycji w celu umożliwienia obsługi osób niepełnosprawnych przewiduje montaż dźwigów osobowych CIBES A-5000, które mają być zlokalizowane przy biegach schodowych, a na peronie SKM naprzeciw schodów.


Ich koszt, wraz z montażem przekracza sumę 200 tysięcy. Jednak te koszty, w perspektywie lat, będą zdecydowanie większe.


Windy wymagają nie tylko stałej konserwacji, lecz również częstych napraw. Niszczenie wind jest wręcz plagą, z którą boryka się każde miasto, które zdecydowało się na ich zakup.


Co prawda windy są niezbędne w miejscach, których architektura wyklucza zastosowanie innych rozwiązań, ale Gdynia Orłowo do takich nie należy.


Naprawa zniszczonego dźwigu nierzadko przekracza koszt zakupu nowego urządzenia, a ponieważ są to naprawdę duże sumy, osoby odpowiedzialne za ich naprawę wolą zamykać windy na trzy spusty, niż cyklicznie wykładać kolejne tysiące na ich naprawę.


Wniosek nasuwa się sam – tunel jest nie tylko rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym i przyjaznym dla jego użytkowników, ale na dłuższa metę opłacalnym.


Mieszkańcy głośno wyrażają swój sprzeciw odnośnie budowy kładki, lecz wydaje się on być ignorowany przez zarząd PKP. Jednak ostatnio zgłoszona przez TPO (Towarzystwo Przyjaciół Orłowa) inicjatywa polegająca na zbieraniu podpisów pod petycją o zmianę planów przebudowy, cieszy się na tyle dużym poparciem, że być może uda się zmienić nieustępliwą postawę zarządu PKP w kwestii budowy tunelu.


________


P.K.


12.09.2011


Plaża i morze Gdynia Orłowo

Plaża orłowska znana jest przede wszystkim z  przepięknych widoków. Jest ona wyjątkowo czysta, szeroka, a co najważniejsze nie zatłoczona, w przeciwieństwie do plaży w centrum Gdyni, czy Sopocie. Spokój, cisza i relaks są tutaj gwarantowane.

Aby schronić się przed doskwierającym nam upałem, na pewno znajdziemy, na plaży, również miejsca częściowo zacienione, które dadzą chwilę wytchnienia.

Przy wejściach na plażę znajdują się dostępne dla wszystkich, darmowe toalety. Nie zabraknie także, wypożyczalni sprzętu plażowego.

Dodatkową atrakcją jest Letnia Scena Teatru Miejskiego, na której odbywają się kabarety, recitale piosenek i inne  ciekawe, plenerowe imprezy artystyczne. A wszystko to w otoczeniu szumiącego morza.


Na szerokości 100 metrów, w okolicach teatru i ul. Przebendowskich plaża jest strzeżona przez ratowników, w sezonie letnim. Można zatem bezpiecznie korzystać z  kąpieli słonecznych. O wszelkich zagrożeniach będzie nas, także informować czarna flaga na maszcie.


Dla lubiących świeże oraz wędzone ryby, mamy dobrą informację. Można ją kupić codziennie w okolicy plaży przy molo – prosto od rybaków.

Dla zainteresowanych dojazdem do plaży z okolic Orłowa:


- trolejbusem 26 - od Cisowej przez Śródmieście przystanek orłowska (molo) lub Orłowo SKM-Klif (plaża strzeżona, teatr na plaży)


- Szybką Koleją miejską przystanek Gdynia Orłowo - ok. 800 m od plaży


- samochodem i zaparkować na bezpłatnym parkingu przy ul. Orłowskiej (ok. 200 m od molo)Artykuły powiązane:


Otwarcie plaży dla psów >>


Plaża dla psów - jak się sprawdza? >>_______

P.K.

20.07.2011


Dlaczego Gdynia Orłowo?

Orłowo to dzielnica Gdyni, położona w południowej części miasta - na granicy Gdyni i Sopotu. Zamieszkiwana przez ponad 7 tysięcy mieszkańców jest zadbaną i bezpieczną miejscowością, o atrakcyjnym położeniu nad samym morzem. Zabudowę dzielnicy stanowią przede wszystkim kameralne, niskie, przedwojenne, jak i powojenne - budynki willowe. W ostatnich latach wybudowano tu, również kilka nowych osiedli o podwyższonym standardzie. Gdynia Orłowo doskonale nadaje się do wypoczynku wakacyjnego!

Początki Orłowa sięgają XIX wieku i są związane z założoną wówczas osadą rybacką. Od samego początku była to miejscowość wypoczynkowa. W okresie największej świetności (lata 30. XX w.), była ona bardzo znanym i chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem (Orłowo Zdrój).

Uroków tego miejsca jest naprawdę wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić. Przyjrzyjmy się zatem tym najistotniejszym, które szczególnie powinny przykuć uwagę gości.

Główną zaletą jest oczywiście dostęp do morza i przepięknych orłowskich plaż. Nie brakuje u nas, dziewiczych terenów, pokrytych lasem. Obszar jaki zajmuje środowisko naturalne w tej części Gdyni jest dość obszerny. Dlatego tym, którzy chcą odciąć się od codziennego gwaru i komercjalizacji, obecnych w dużych miastach, nasza niewielka i urocza dzielnica na pewno przypadnie do gustu. Cisza, spokój i odpoczynek są tutaj gwarantowane.

Szczególną wizytówką plaży w Orłowie jest, znajdujące się tu molo oraz znany w całej Polsce, Klif Orłowski. Wzdłuż niego przebiega nadmorska oraz leśna trasa spacerowa do Centrum Gdyni i Sopotu. Od kilku lat na plaży orłowskiej funkcjonuje, również Letnia Scena Teatru Miejskiego, czynna w lipcu i sierpniu. Na terenie plaży znajduje się także, odcinek plaży strzeżonej przez ratowników, gdzie można w sposób bezpieczny zażywać kąpieli słonecznych.

Kolejnymi ciekawymi miejscami, wartymi polecenia są m.in.: Domek Żeromskiego, wieża widokowa, dawny Dom Zdrojowy, zabytkowy dworek w Kolibkach z pięknym parkiem, gdzie organizowane są imprezy plenerowe. Mamy tu mnóstwo alejek, urokliwych zakątków, tras spacerowych i rowerowych, gdzie można wypocząć i cieszyć kontaktem z przyrodą.

Znajdzie się tutaj także, coś dla zwolenników aktywnego wypoczynku - szkółka jazdy konnej, Park linowy, malownicze trasy rowerowe oraz spacerowe. To tylko niektóre z atrakcji tego miejsca! Tu znajduje się pełen wykaz orłowskich atrakcji >>

Pobyt w Gdyni Orłowo pozwoli na wypoczynek, przy jednoczesnym zwiedzeniu całego Trójmiasta. Stąd mamy około 30 minut spacerem do Centrum Sopotu (5 km), jak i Centrum Gdyni (4 km). W promieniu kilkuset metrów znajduje się, również komunikacja miejska (połączenia autobusowe, trolejbusowe i kolejowe - „Szybka Kolej Miejska”).

W Orłowie nie zobaczymy ulic o charakterze typowo handlowym. Dla tych, którzy tego szukają, polecamy np. Centrum Handlowe „Klif” w Gdyni, gdzie prócz sklepów znajdują się punkty gastronomiczne oraz usługowe.

W okresie niepogody plażowej, znajdą Państwo dużo aktywnych form wypoczynku i spędzenia wolnego czasu.


________


Artykuły powiązane:


- Plan turystyczny >>

- Atrakcje Gdyni Orłowa >>


- Trasy rowerowe Gdynia Orłowo >>


- Plaża i morze Gdynia Orłowo >>


- Plaża dla psów  - jak się sprawdza? >>


- Co i gdzie dla smakoszy? Spacerkiem po orłowskich restauracjach, barach i kawiarniach >>


- Najlepsze noclegi w Orłowie: Domy Gościnne RAIDO >>


- Zdjęcia Gdynia Orłowo >>20.07.2011


Trasy rowerowe

Cała Gdynia Orłowo połączona jest siecią dróg rowerowych. Dla amatorów aktywnego wypoczynku przedstawiamy niektóre z tras rowerowych krajobrazowych oraz drogowych.

Ścieżki krajobrazowe na terenach leśnych oraz nadmorskich w Gdyni Orłowo:

- Leśniczówka GOŁĘBIEWO - trasa plażowa z Gdyni Orłowo do Sopotu (5,6 km)
- Gdynia Orłowo (ul. Orłowska - molo) do Polanki Redłowskiej (ul. Ejsmonda)(3,4 km) - trasa leśna
- Gdynia Orłowo (ul. Orłowska - molo) do Osiedle Bernardowo (ul. Sopocka) (4,5 km)

Ścieżki komunikacyjne - drogowe w Gdyni Orłowo:

- ul. Wielkopolska - ul. Chwaszczyńska (od ul. Łowickiej do ul. Nowowiczlińskiej) - 3800 m - droga miejska
- Aleja Zwycięstwa (od Sopotu do ul. Stryjskiej) - 3600 m - droga miejska


Mapa wszystkich tras rowerowych w całej Gdyni dostępna jest na poniższej stronie:

Trasy rowerowe w Gdyni >>________


P.K.


16.07.2011

Legenda i historia Gdyni Orłowo

Legenda Gdyni Orłowo

6 stycznia 1666 roku, w dniu święta Trzech Króli, w okolicy wsi Kolibki miał miejsce opisany poniżej przypadek:

„Wówczas liczni rybacy stojący na brzegu ujrzeli w powietrzu dwa walczące ze sobą orły, co w tych okolicach było przypadkiem niespotykanym. Orły te zachowywały się bardzo głośno, rozpiętość ich skrzydeł sięgała dwóch łokci. Walczyły ze sobą zaciekle blisko dwie godziny. Dopadały do siebie zadając uderzenia szponami i szarpiąc dziobami. Atakowały się tak zaciekle, że wyrwane pióra unosiły się w powietrzu. W końcu silniejszy swymi szponami i dziobem uchwycił przeciwnika i szamocząc się zdołał go opanować. Tak złączone ze sobą ptaki wpadły do morza. Rybacy zobaczywszy to podpłynęli kutrami do orłów. Zobaczyli wtedy przerażający widok: zwycięzca raz po raz topił swojego przeciwnika w wodzie i zrobił dziurę w jego głowie. Śmierć zwyciężonego nie była skutkiem okaleczenia głowy, lecz utopienia. Mimo bliskości ludzi zwycięski orzeł nie puścił rywala. Złączone szponami ptaki rybacy wyłowili i następnego dnia zawieźli do Gdańska”.


Fakty

W roku 1829 miejscowy rybak - Jan Adler (niem. Adler - orzeł) odkupił od młynarza ziemie pod uprawę roli. Wokoło zaczęło powstawać nieduże  kąpielisko. Pod koniec XIX wieku liczyło ono 50 stałych mieszkańców. Zatem istnieje także, przypuszczenie, że nazwa dzielnicy wzięła  się  właśnie od jego nazwiska. Nazwa Orłowo jest używana od 1857 roku.


Historia Gdyni Orłowa


Orłowem nazywana była niegdyś niewielka, nadmorska osada rybacka, a później także, osada letniskowa, leżąca na terenie należącym do Kolibek (dziś osiedle w Orłowie). Osada otrzymała prawa gminne w 1931 r. i ze względu na swoje walory turystyczne nazwana została Orłowem Morskim.
Atrakcyjne tereny spacerowe dla letników, plaża oraz nadmorski klimat, stały się głównymi atrakcjami Orłowa. W związku z rozwojem turystyki w tym rejonie na przełomie ostatnich stuleci zbudowany został tu Dom Kuracyjny, a następnie dla kolejnych turystów, pozostałe ośrodki wczasowe.
Jednym z czynników rozwoju Orłowa, było także, ukończenie budowy linii kolejowej w 1870 r. na trasie Szczecin - Gdańsk, co znacznie ułatwiło podróżowanie.
W  1871 r. znajdowały się tu zaledwie dwa domy mieszkalne,  a w 1908 r. liczba domów zwiększyła się do siedmiu.
W okresie między wojennym, powstało tu kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. Wówczas na drodze z Kolibek wybudowano również, nadmorską Promenadę Królowej Marysieńki.
Zachęceni urokami Orłowa, zaczynali przybywać tu pierwsi wczasowicze, a wśród nich znalazł się nawet sam Stefan Żeromski.
Na początku lat 30.  Orłowo mogło ugościć do 10 000 wczasowiczów.
W 1934 r. Kompania Szkolna Batalionu Mostowego Wojska Polskiego z Modlina, wybudował molo o długości 430 metrów, wyposażone w przystań dla statków białej floty. Molo to (wówczas konkurencyjne dla sopockiego) po II wojnie na skutek sztormów uległo zniszczeniu, zostało skrócone do około 180 m i odtąd ma wyłącznie charakter mola spacerowego.
Po II wojnie Orłowo zmieniło swój charakter, stając się dużą dzielnicą mieszkaniową z przewagą niskiej zabudowy, różnego typu i stylów.
W czerwcu 1935 r. gminę Orłowo Morskie przyłączono do Gdyni.
W 1957 r. Koszary zostały przekształcone na potrzeby cywilnej służby zdrowia, dzięki czemu w październiku 1959 r. otwarto nowy gdyński szpital pod nazwą  Szpital Morski im. Polskiego Czerwonego Krzyża.


Historia II Morskiego Pułk Strzelców


Batalion Morski i 2 Batalion Morski - stacjonowały na granicy Orłowa i Redłowa. Dowódcą był podpułkownik Ignacy Szpunar. Pierwsze wcielenie poborowych do Batalionu nastąpiło wiosną 1938 roku. W tym też mniej więcej czasie zmienione zostały nazwy obu jednostek na 1 i 2 Morski Batalion Strzelców.
Siedzibą Batalionu były koszary w Redłowie, wzniesione w 1937 roku, a tabor stacjonował w redłowsko-orłowskim folwarku.
Zadaniem 2 Morskiego Batalionu Strzelców była obrona Gdyni na wypadek agresji z kierunku południowego i południowo-zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem obrony szosy i linii kolejowej Gdynia-Sopot.
W tym celu od czerwca 1939 roku rozbudowywane były wzdłuż Kaczej rzeki stanowiska obronne wraz z odpowiednimi placówkami, usytuowanymi w odległości około 500 metrów od granicy.
1 września 1939 roku około godziny 5.30 wróg  przekroczył granicę. Na wzgórzu rozegrała się jedna z pierwszych potyczek polsko-niemieckich. Żołnierze 2 MPS nie dali się zaskoczyć i zatrzymali natarcie. Wyznaczonego odcinka polscy żołnierze bronili do 7 września 1939 roku.
Za swoje czyny w kampanii wrześniowej, w 1978 roku żołnierzom z 1 i 2 Morskiego Pułku Strzelców przyznano najwyższą odznakę wojskową -Srebrny Krzyż Virtuti Militari klasy V.
W Redłowie znajduje się obecnie mauzoleum z 515 mogiłami tych obrońców Gdyni, a wśród nich także mogiła Ignacego Szpunara.
Lata współczesne przynoszą coraz większy rozkwit tej dzielnicy. Co rocznie odwiedza ją coraz więcej turystów, którzy chętnie do niej wracają. Głownie ze względu na walory naturalne, cisze i spokój.


_______


11.07.2011


Źródła:

Kazimierz Małkowski „Bedeker Gdyński” Wydawnictwo OSKAR – Gdańsk 1995

http://www.gdynia-orlowo.infoWięcej artykułów…

Strona 5 z 6

Galerie tematyczne


O nas


Są dwa powody dla których został stworzony portal GdyniaOrłowo.pl:

1. Promocja atrakcji turystycznych Gdyni Orłowa.

2. Potrzeba zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o dzielnic.

W serwisie znajdą Państwo: informacje o tym co się dzieje w Gdyni Orłowo oraz atrakcje turystyczne, noclegi i restauracje.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,