Niedziela, 05 lutego 2023 imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
Tu jesteś: Strona startowa

Ochrona konserwatorska zabytków jest po to, by dziedzictwo kulturowe ochraniać i zabezpieczać wszelkimi sposobami. By obecne i przyszłe pokolenia mogły w oparciu o to dziedzictwo budować swoją tożsamość. Patrząc na zmiany w przestrzeni Orłowa obecnej i tej projektowanej w nowych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, trudno dostrzec opiekę nad narodowymi skarbami kultury w naszej dzielnicy.

 

Gdynia jest miastem młodym, zabytków ma niewiele. Chlubnym wyjątkiem jest Orłowo, które z racji swojego malowniczego położenia przyciągało znamienite rody, które już od XIV wieku nabywały tu ziemie a potem budowały swoje rezydencje. Ślady dawnej świetności istnieją do dzisiaj między innymi przy ul. Folwarcznej. Niedawno fasada pałacu przy ul. Folwarcznej, poddanego renowacji przez firmę PB Górski już wyłoniła się z rusztowań. Nieco szokuje intensywnym kolorem ale cieszy oko. Prace wewnątrz pałacu trwają i trudno przewidzieć jaki będzie ich rezultat. Szokuje także brzydki budynek obok pałacu, który przechodniom na ul. Wrocławskiej momentami zupełnie przesłania widok pałacu (fot.). Zapewne to złudzenie optyczne wnikające z jakiejś różnicy wysokości terenu ale dla widza patrzącego z tej perspektywy, pałac jest drugim planem budynku przy stawach. A chyba nie tak miało być.

Nie do końca wyjaśniony jest los przypałacowego parku, który od 2002 roku ma dwóch właścicieli: PB Górski i Urząd Miasta w Gdyni. Projekt nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu (oznaczony nr 1507) przewiduje budowle, w tym osiedle mieszkaniowe, wokół ptaszarni, która również należy do zespołu pałacowo-parkowego i jest objęta zapisem o ochronie zabytków. Zmiany planu zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Inżynierską i Wrocławską wzbudzają niepokój wśród mieszkańców naszej dzielnicy.

Jak nadmieniają mieszkańcy: Orłowo znajduje się na trasie migracji ptaków. Niejednokrotnie lasy ponad ul. Wrocławską dają schronienie ptakom w czasie ich przelotów, są ich miejscem postoju i odpoczynku – ptaszarnia to idealne miejsce na zorganizowanie wystawy na ten temat. Wystawa tak pomyślana miałaby walory edukacyjne nie tylko dla młodzieży. Uczuliłaby także mieszkańców na to, by ptakom zmęczonym wielokilometrowym przelotem, umożliwić spokojne wytchnienie, chociażby przez trzymanie psów na smyczy.

Trudno o całościową analizę takiego braku troski o rekonstrukcje zabytków, bo prace budowlane trwają i ostateczny kształt terenu objętego ponoć szczególna opieką konserwatorską, dopiero się wykuwa. Zespół pałacowo-parkowy przy Folwarcznej 2 obejmujący pałac, park i ptaszarnię już w 1946 roku został wpisany do do rejestru zabytków.

Nawet w tamtej powojennej rzeczywistości, kiedy było tyle ważnych potrzeb, pamiętano o orłowskim pałacu i jego szczególnym statusie. Zapomniano o nim w dobie względnego dobrobytu, kiedy to istniały obiektywne możliwości, by wzorem innych zrekonstruowanych zespołów pałacowych (n.p. pałac w niedalekim Leźnie), przywrócić mu dawną świetność.

Wszyscy, którym bliska jest idea pięknego Orłowa, mogą do 2.09.2014  wnieść  na ręce pana Prezydenta Gdyni pisemne uwagi do projektu zmian w nowym planie zagospodarowania przestrzennego. Trzeba oczywiście wcześniej się z tym projektem zapoznać na stronie - 1507 Inżynierska i Wrocławska:
http://www.gdynia.pl/bip/zagospodarowanie/info/4969_88811.html


Termin składania uwag upływa 2 września 2014!

 

_____________

E.J.

 

27.08.2014

 

Artykuły powiązane:

 

- Renowacja pałacu przy ul. Folwarcznej >>

 

- Bloki mieszkalne na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Orłowie przy ulicy Folwarcznej? >>

 

- Galeria zdjęć z castingu do etiudy studenckiej w Gdyńskiej Szkole Filmowej 2011 rok - ul. Folwarczna >>

Galerie tematyczne


O nas


Są dwa powody dla których został stworzony portal GdyniaOrłowo.pl:

1. Promocja atrakcji turystycznych Gdyni Orłowa.

2. Potrzeba zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o dzielnic.

W serwisie znajdą Państwo: informacje o tym co się dzieje w Gdyni Orłowo oraz atrakcje turystyczne, noclegi i restauracje.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,