Tu jesteś: Strona startowa

28 kwietnia 2015 w Urzędzie Miasta odbyła się inauguracyjna sesja Rady Dzielnicy Orłowo. Tym razem stawili się wszyscy Radni Dzielnicy oraz liczne (jak na takie wydarzenie) grono Radnych Miasta.


Pierwszą część sesji poprowadził Przewodniczący Rady Miasta Gdyni Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, który na początku odniósł się do poprzedniej nieudanej sesji, wyjaśniając zasady przeprowadzania głosowania. Szkoda, że udzielone informacje nie zostały przekazane Radnym 17 kwietnia, bo mogło by to znacznie wpłynąć na ich decyzję. Po wprowadzeniu i przedstawieniu gości zostały wręczone zaświadczenia i gratulacje dla Radnych.


Jednogłośnie Radni zrezygnowali z własnych autoprezentacji, więc od razu przeszli do wyboru komisji skrutacyjnej do przeprowadzenia wyborów Przewodniczącego Zarządu i Wiceprzewodniczących. W komisji zasiedli: Joanna Statuch pracownik Urzędu Miasta w biurze Rady Dzielnicy Orłowo, Dorota Dunst oraz Grzegorz Baczul Radni Dzielnicy Orłowo.


Przewodniczącego Zarządu dzielnicy wybiera ze swego grona Rada Dzielnicy, bezwzględną większością głosów składu Rady w głosowaniu tajnym. Zaproponowane zostały dwie kandydatury, a kandydaci dostali czas na przedstawienie się i przekonanie innych do oddania głosu:


- Piotr Czajkowski - gdynianin od urodzenia, ojciec dwójki dzieci mieszkający w górnym Orłowie. Od 1992 roku prowadzi własną firmę. Nie chce aby Orłowo było dalej marginalizowane przez Gdynię oraz traktowane jako "Eldorado dla deweloperów". Chce współpracować ponad podziałami i wspólnie rozwiązywać sporne kwestie. Jedną z jego pasji są podróże, z których również czerpie inspiracje, które można było by wykorzystać w Orłowie.


- Dawid Biernacik - orłowianin od 25 lat, absolwent Szkoły Podstawowej nr 8 na ul. Orłowskiej. Jest Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Kibiców Gdyńskiej Arki, działa społecznie i charytatywnie. Zawodowo jest klimatologiem, pracuje w Oddziale Morskim IMGW-PIB w Gdyni. Jako Przewodniczący w Radzie Dzielnicy Orłowo pragnie wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie w działalności społeczno-charytatywnej oraz zawodowej związanej z ochroną przyrody. Uważa, że najważniejsze jest korzystanie z możliwości jakie stwarza miasto (budżet obywatelski, konkursy dla Rad Dzielnic itp.) oraz współpraca ponad podziałami. Wypowiedź zakończył mottem "Proszę mi uwierzyć na słowo, dla mnie liczy się Orłowo". więcej >>


15 głosów zostało oddanych, nikt nie wstrzymał się od głosowania, wygrał Piotr Czajkowski, który otrzymał większość tj. 9 głosów, Dawid Biernacik zdobył 6 głosów.


Nowy Przewodniczący Rady Dzielnicy Orłowo Piotr Czajkowski poprowadził drugą część spotkania. Rozpoczął od odniesienia się do słów Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni Zygmunta Zmudy-Trzebiatowskiego, dotyczących odwołania inauguracyjnej sesji 17 kwietnia. Uważa on, że nie było by problemu z pierwszą sesją gdyby Przewodniczący oraz Zarząd Rady Dzielnicy byli wybierani na kolejnej sesji, tak aby mogli chociaż się ze sobą poznać i porozmawiać. 


Dwaj Wiceprzewodniczący wybierani są przez Radę spośród Radnych Dzielnicy na wniosek Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu Rady. Piotr Czajkowski zgłosił dwie kandydatury, gdzie jak stwierdził podczas wyboru kierował się doświadczeniem zawodowym obu Pań:


- Barbara Marchwicka - popierana przez Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, ukończyła Politechnikę Gdańską na wydziale Architektury. Obecnie pracuje jako architekt - urbanista w miejskiej jednostce budżetowej zajmującej się planowaniem przestrzennym w naszym mieście. Współtwórczyni, ze strony społecznej, Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, koordynatorka edycji programu "Gdynia zielona od podwórka". Otrzymała również nominację do nagrody Super Samorząd 2014. Prowadzi zajęcia edukacyjne w Infobox-ie, dla młodzieży z gdyńskich szkół, na temat planowania przestrzennego "Tak to się robi w Gdyni" więcej >>


- Danuta Mróz-Lisowska - radca prawny, specjalizuje się w sprawach ochrony zdrowia. Członek Towarzystwa Przyjaciół Orłowa, wspiera lokalną społeczność przed nadmierną aktywnością deweloperów w naszej dzielnicy. więcej >>


Wiceprzewodniczącą została wybrana Barbara Marchwicka, która otrzymała 8 głosów. Nie kryła zdziwienia, że Przewodniczący nie wskazał jako drugiej osoby Radnego popieranego przez Samorządność.


Danuta Mróz-Lisowska otrzymała 7 głosów za, 7 przeciw a jedna osoba wstrzymała się od głosu i w związku z tym, nie zdobyła większości głosów oraz nie została wybrana do Zarządu Rady Dzielnicy Orłowo.


Ponieważ na nieformalnym spotkaniu Radnych, nie wszyscy byli obecni, Przewodniczący nie był w stanie zaproponować innych kandydatów, bez zapoznania się ze wszystkimi osobami. Dlatego postanowił ten wybór przesunąć na kolejną sesję i większością głosów taki wniosek został przyjęty. Napięcia przy podejmowaniu takich decyzji nie można uniknąć. Najważniejsze, to wziąć pod uwagę kwalifikacje i doświadczenie Radnych oraz to jakimi sprawami w Radzie Dzielnicy mogą się skutecznie zająć - na to stawia nowy Przewodniczący Piotr Czajkowski.


Wolny wniosek zgłosił Henryk Wiszniowski aby Radni nie stosowali słowa "opozycja" ponieważ wszyscy powinni dbać o dobro Orłowa.


Niezmiernie dużą wartością jest to, że każdy z Radnych ma swoje zdanie, swój charakter i swoje plany. Jednomyślność (a przynajmniej większość) w Radzie Dzielnicy była przez ostatnie lata, więc jak jej teraz nie ma, to tylko dobrze wróży dla dobra naszej dzielnicy. Wartości ambitnych i niezależnych decyzyjnie ludzi nie zrozumie (nawet po czasie) tylko osoba, która chce władzy i poklasku a nie dobra Orłowa. Do rządzenia potrzebne jest posłuszeństwo, jednomyślność i brak sprzeciwu, natomiast do rozwoju, konstruktywna dyskusja, wyciąganie wniosków i ciągłe doskonalenie.My trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
______

P.K.


29.04.2015Artykuły powiązane:


Zobacz nową Radę Dzielnicy Orłowo >>


Pierwsza sesja Rady Dzielnicy odwołana >>

Galerie tematyczne


O nas


Są dwa powody dla których został stworzony portal GdyniaOrłowo.pl:

1. Promocja atrakcji turystycznych Gdyni Orłowa.

2. Potrzeba zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o dzielnic.

W serwisie znajdą Państwo: informacje o tym co się dzieje w Gdyni Orłowo oraz atrakcje turystyczne, noclegi i restauracje.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,