Tu jesteś: Strona startowa

W grudniu 2016 r. został wyremontowany ponad 700-metrowy odcinek ścieżki rowerowo-pieszej na Al. Kukowskiego, która wiedzie wzdłuż plaży i linii lasu, od ujścia potoku Kolibkowskiego w kierunku potoku Swelina.


Niewiele mieszkańców naszej dzielnicy wie, że obecna trasa powstała dzięki hrabiemu Kukowskiemu, który był właścicielem większości ziem w Orłowie. Dowiadujemy się z Protokołu ankiety odbytej w Gdyni z inicjatywy Ministerstwa Robót Publicznych w dniach 7,8 i 9 października 1927 r., że: "Konsul Kukowski, właściciel Kolibek podniósł, że wprawdzie w jego dobrach jest zagrodzony park, który zajmuje skraj kępy i jej stoku ku morzu, że jednakże turyści nie natrafiają skutkiem tego na przeszkody w wędrówce wzdłuż morza. Między płotem a morzem pozostawił 50 metrów plaży wolnej od zagrodzenia i zbudował własnym kosztem wzdłuż tej plaży ścieżkę dla turystów, która jest przedłużeniem deptaku dochodzącego z Sopot do granicy polskiej."


Dotychczasowy koszt inwestycji czyli pokrycia starego asfaltu nowym, wykonanej przez konsorcjum firm MTM S.A. i Pro Drog Sp. z o.o. wyniósł 198 000 złotych. Niestety brakuje nadal 500 metrów drogi aby połączyć gdyńską trasę z sopocką. Aby dalszą część drogi powstała należy wykonać konieczne uzgodnienia z Urzędem Morskim, który powinien wydać zgodę na budowę. Inwestycja w tym miejscu jest dość skomplikowana, ponieważ plaża jest wąska i podczas sztormów woda dociera aż do linii lasu, co grozi ponownym podmyciem i zniszczeniem trasy.

Radny Dzielnicy Orłowo Henryk Wiszniowski uważa, że najlepszym i jednocześnie najmniej podatnym na zniszczenia rozwiązaniem jest wykonanie drewnianych pomostów na wzór tych, które powstały w Sopocie. Jednocześnie zauważa on wiele braków w obecnej odbudowie jednej z najbardziej malowniczych ścieżek turystycznych:
- brak koryt do wód opadowych,
- zbyt wąska szerokość asfaltu (obecnie tylko 1,8 m), aby pomieścić ruch pieszy, rowerowy, rolkowy oraz ewentualnych rikszarzy,
- brak uprzątnięcia terenów wokół drogi i skarp nieaktywnych klifów,
- dla zwiększenie przez  aleję walorów turystyczno/krajobrazowych, celowym byłoby wykarczować krzaki (samosiejki), które zasłaniają z alei widok w kierunku plaży i morza,
- brak infrastruktury (minimum ławek i oświetlenia).

W budżecie Rady Dzielnicy Orłowo na 2017 rok zostały przekazane środki na wykonanie tablicy pamiątkowej o Witoldzie Kukowskim.


Na początku 2017 roku planowane są konsultacje Rady Dzielnicy Orłowo z mieszkańcami, w sprawie opracowania budżetu inwestycyjnego na kolejne lata, może wśród zgłaszanych projektów będą również te związane te z Aleją Kukowskiego?

Witold Józef Adam Działosza Kukowski urodził się 16 sierpnia 1882 w Chełmie, został zamordowany 4 września 1939 w Piaśnicy. Był ekonomistą, dyrektorem banku, konsulem honorowy Estonii w Wolnym Mieście Gdańsku oraz ostatnim właścicielem Kolibek. W 1919 odkupił od Waltera von Schützego dobra ziemskie w Kolibkach powodując tym samym włączenie do terytorium polskiego majątku położonego na spornym obszarze styku Wolnego Miasta Gdańska i Polski. Północną część obszaru rozparcelował i utworzył tam letnisko, dzielnicę mieszkalną i kąpielisko w Orłowie. W 1928 przekazał nieodpłatnie ziemię pod budowę stacji kolejowej Orłowo Morskie oraz pozostawił pomiędzy swoim płotem a plażą 50 metrowy pas wolnej od zagrodzenia przestrzeni, na której zbudował ścieżkę dla turystów, która jest przedłużeniem deptaku sopockiego, a w 1929 oddał grunt pod budowę urzędu pocztowego. Imieniem Witolda Kukowskiego nazwano w 2002 nadmorską aleję w Gdyni Orłowie, stanowiącą przedłużenie Promenady Królowej Marysieńki.
Według informacji uzyskanych przez Henryka Wiszniowskiego żyjąca rodzina Witolda Kukowskiego posługuje się herbem "Ślepowron" a, nie "Działosza". Zgodnie z treścią maszynowego zapisu życiorysu Witolda Kukowskiego , sporządzonego przez ks. dr Kamila Kantaka - rodzina przyjęła datę śmierci na 11 listopada 1939 r.
_______

P.K.


30.12.2016


Źródła:
- https://pl.wikipedia.org
- http://www.gdynia.pl
- materiały prywatne z kolekcji Henryka Wiszniowskego

Foto:

- http://www.gdynia.pl


Galerie tematyczne


O nas


Są dwa powody dla których został stworzony portal GdyniaOrłowo.pl:

1. Promocja atrakcji turystycznych Gdyni Orłowa.

2. Potrzeba zebrania w jednym miejscu rzetelnych informacji o dzielnic.

W serwisie znajdą Państwo: informacje o tym co się dzieje w Gdyni Orłowo oraz atrakcje turystyczne, noclegi i restauracje.

atrakcje orłowa, orłowo, noclegi orłowo, tanie noclegi orłowo, noclegi trójmiasto, tanie noclegi trójmiasto, rozkład jazdy orłowo, gdynia orłowo, ogłoszenia gdynia, ogłoszenia orłowo, nieruchomości orłowo,